Dişliler

Title:

Description:


Dişliler

Dişli

Makinelerde ana parça olarak bulunan dişli bir hareketin aktarılmasına yardımcı olan destekleyici ekipmandır. En çok otomotiv alanında adını duyuran dişli, birçok makinede kullanılmaktadır. Hareketin yönünü değiştirmek amacıyla kullanılabilen dişliler, tork değerini dengede tutmak ve hızı kontrol altına almak gibi işlevlere sahiptir. Dişliler helis, sonsuz, çavuş ve konik olarak birçok çeşidi bulunmaktadır. Dişli her zaman minimum seviyede çift olarak kullanılır. Dişliler plastik, pirinç, alüminyum gibi malzemelerden üretilmektedir.

Dişli Çalışma Prensibi

Dişliler makine, cihaz ve düzenekler için hareket mekanizması işlevine sahiptir. Dişliler dönme hareketinde birbirine kenetlenir, miller arası güç aktarırlar. Kullanım alanları oldukça geniş olup, hemen hemen her makinenin dişli mekanizmasına ihtiyacı vardır. Çarkların kullanıldığı her makinede dönme hareketini doğru ya da aksi yönde yapabilmek adına dişlilere ihtiyaç duyulur. Dişliler arasında genellikle en fazla kullanılan model düz dişli çarklardır. Daha ekonomik ve birçok makineye uyum sağlaması nedeni ile tercih edilir. Her makinenin ihtiyacına uygun olarak kullanılacak dişli belirlenir ve uzun süreli kullanım sağlar.


Dişli ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı veya aşağıdaki iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Category
    Güç Aktarım Ürünleri

    Mesaj Gönder
    Merhaba
    Sana yardım edebilir miyiz?