Motorlu Redüktör

Title:

Description:


Motorlu Redüktör

Motorlu Redüktörler

Motorlu redüktörün ne olduğunu anlamak için ilk olarak redüktör motor tabilerinin tek tek ele alınması gerekmektedir. Motorlar bilindiği üzere elektrik enerjisini ya da hidro enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren araçlardır. Kullandığımız elektronik ürünlerin tamamında farklı yapıda motorlar bulunur.

Redüktör ise dilimize İngilizceden gelen bir kelimedir. “Reducer” kelimesinin dilimize uyarlanmış halidir ve düşürücü anlamına gelir. Kapalı bir dişli sistemi olan redüktörler elektrik ve hidrolik sistemlerde kullanılabilirler.

Redüktörler yüksek tork elde edilebilmesi adına motorların hızını ve beygir gücünü düşürmektedir. Bu iki değeri düşürdüğü için “düşürücü” anlamına gelen redüktör ismini almaktadır. Eğer motorlarda redüktör kullanılıyorsa bu ürünler motorlu redüktör olarak isimlendirilmektedir.

Motorlu Redüktör Ne İşe Yarar?

Redüktörler, sabit devirle çalışan elektrik motorlarında değişken devirli dönme hareketinin elde edilmesi için motorların çıkış şaftına bağlanır. Redüktör motorlar üç farklı parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar dişli yatak, dişli çark ve millerdir. Üretiminde demir, alüminyum ya da çelik gibi malzemeler tercih edilir.

Redüktörlerin kullanım amacı;

 • Farklı yönlere dönmeyi sağlamak,
 • Küçük hacimlerde yüksek çevrim oranı ortaya çıkarmak,
 • Araçların milleri arasındaki güçleri ve devinimi iletmek,
 • İki elemanın dönmesi sırasında bu elemanlar arasındaki bağımsızlığı sağlamak, şeklinde sıralanmaktadır.

Temelde hızı ve beygir gücünü düşürüp yüksek tork elde etmeye yarar. Motorların zorlanacağı ya da başaramayacağı durumlarda bu seçenek devreye girerek verimlilik sağlayacaktır.


Motorlu Redüktör ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı veya aşağıdaki iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

  Category
  Redüktör

  Mesaj Gönder
  Merhaba
  Sana yardım edebilir miyiz?