Planet Redüktör

Title:

Description:


Planet Redüktör

Planet Redüktörler

Planet Dişli Flanşlı Redüktör düşük hızın ve yüksek torkun ihtiyaç duyulduğu mekanizmalarda kullanılmaktadır. Bu redüktörlerin en büyük avantajları düşük hız çıkışlarında alan tasarrufu sağlamasıdır. Farklı bir şekilde söyleyecek olursak planet dişli redüktöre sahip bir motor için çok büyük bir kurulum alanına ihtiyaç yoktur. Bu motorlar küçük alanlara rahatlıkla sığabildikleri için kullanım alanları da oldukça geniştir.

Bu redüktörlere planet (İngilizcede gezegen anlamına gelir) adının verilmesinin sebebi ise çevre dişlisine yerleştirilen pinyon dişlilerinin sabit çevresinde dönmesinden gelmektedir. Pinyon dişlilerinin içe ve dışa doğru yaptıkları bu dönüş güneş sistemindeki gezegenlerin dönüşüne benzetilmiştir. Bu sebepten dolayı bu rdüktörlere planet çark redüktörü ve ya planet redüktörü adı da verilişmiştir.

Planet Dişli Flanşlı Redüktör Özellikleri

Planet Dişli Redüktörün  bileşenlerini dört ana başlığa ayırarak incelemek mümkündür. Bunlardan bir tanesi sabit çevre dişlisidir ki bu bileşenin üzerinde iç dişliler yer almaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi bu gövde genellikle hareketsiz yani sabittir. Güneş dişlisi olarak bilinen tahrikin uygulanmasını sağlayan dişli ise merkez dişlidir. Merkez dişli çevre dişlisinin ortasında yer alır. Merkez dişli çoğunlukla sıkma sistemi ile bağlanır.

Motor miline mekanik bağlanmayı sağlayan parça da merkez dişlidir. Planet Dişli Redüktörün bir diğer bileşeni ise bu bileşene de adını vermesine neden olan planet çarklarıdır. Planet çarklarının sistem içindeki yeri bir aktarma kolunun üzeridir. Burada bulunan planet çarkları merkez dişli ve sabit dişli arasında dönerler. Planet çarklarının üzerinde bulunduğu aktarma kolu bir yandan da redüktörün çıkış mili görevini de görür.

Planet çarklarının çalışma amacı ihtiyaç duyulan torku iletmektir. Planet çarklarının sahip oldukları diş sayısı ile redüktörün aktarma oranı arasında bir ilişki yoktur. Ayrıca planetlerin sayısı da değişkenlik gösterebilir. Planet çarklarının sayısının artması yük dağılımının artmasına ve aktarılan torkun yükselmesi anlamına gelmektedir.

Sistem içinde birbirine geçmiş diş sayısının artmasıyla bu parçaların dönme gücü düşer. Planet redüktör düz dişli bir redüktörle kıyaslandığında planet dişli redüktörün yük dağılımında daha avantajlı olduğu görünür. Çünkü planet redüktörde toplam gücün hepsi değil sadece bir miktarı dönme gücü olarak iletilir. Bu da planet redüktörlerin güç konusunda daha avantajlı olduğu anlamına gelir.

Planet dişli flanşlı redüktörler küçük bir alanda yüksek seviyede torkları yüksek verimlilikle iletme imkanı sağlar.

Planet Dişli Flanşlı Redüktör Avantajları

Planet dişli redüktörlerin en büyük avantajının alandan tasarruf sağlayarak yüksek verimlilik sağladıklarını önceden de belirtmiştir. Bu özellik planet dişli flanşlı redüktörlerin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesidir.

Planet dişli redüktörlerin tercih edilmesinin ikinci önemli özelliği ise bu redüktörlerin ihtiyaç halinde farklı aktarma oranlarında kullanılabilir olmalarıdır. Planet dişli redüktörlerde farkı aktarma oranı elde etmek için çevre dişlisinin boyu sabit bırakılır, merkez dişlisi yani güneş dişlilerin sayısı ve planet çarklarının diş sayıları değiştirilir. Burada unutulmaması gereken kriter güneş dişlisi ile aktarma oranı arasındaki ters orantıdır. Güneş dişlinin daha küçük olması demek aktarma oranın daha yüksek olması demektir.

Yükün birden fazla planet dişlisine dağılması hem aktarım hızında hem de kapasitede büyük önem taşır. Planet dişli redüktörlerde düşük dönme hızıyla yüksek verimlilik elde edilir. Bu redüktörler diferansiyel redüktör olarak da rahatlıkla kullanılabilir.

Planet Flanşlı Redüktör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Planet redüktöre ihtiyacınız varsa ilk olarak tam olarak ne istediğinizi bilmelisiniz. Alacağınız ürün parçalarını iyi tanımalısınız.

Tercih edeceğiniz redüktörün üreticisi hakkında kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Herhangi bir arıza ya da bakım durumunda firmanın ürettiği ürünün yedek parçasını bünyesinde bulundurup bulundurmaması çok önemlidir. Aksi takdirde birçok işiniz yarıda kalabilir.

Üretici firmaya bağlı olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da servis ağıdır. Üretici firmanın bulunduğunuz  bölgede bir bayiisi ve servis işletmesinin olması demek her türlü olumsuzlukta başvurabileceğiniz bir yerin olması demektir.


Planet Redüktör ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı veya aşağıdaki iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

    Category
    Redüktör

    Mesaj Gönder
    Merhaba
    Sana yardım edebilir miyiz?