Lineer Hareket

lineer-burclar-ve-lineer-rulman.jpg

Lineer Burçlar ve Rulmanlar

Çembersel ve eksen hareketli yapılan işlerde veya bu yönde çalıştırılan makinalarda lineer burç kullanılır. Burçların asıl görevleri bir iş yapılırken bu işin yaratmış olduğu sürtünmeyi minimuma indirerek güçten tasarruf etmektir. Burçlar iki halkanın iç içe geçmesiyle oluşturulmuş bir mekanizmadır. Ancak her ne kadar basit gözükse de iki halka arasındaki makara sistemi ve pürüzsüzlük burçların ömrü ve kalitesi açısında çok önemlidir.

Uygulamalar

Lineer burçlar savunma sanayisinde, robotik makinalarda, elektronik teçhizatlarda, delme makinelerinde, otomatik buhar kesme makinelerinde, tarım sanayilerinde, çekme ölçme makinelerinde, tıbbi aletlerde, kart seçim makinelerinde, yazıcılarda vb. hassas ekipmanların bulunduğu makinelerde kayma işlevi gösterir.

Nelerden Oluşur?

Lineer burçlar dışında bir silindir, bunlara ek iç içe geçmiş 2 halka, toplar ve topları tutan top tutuculardan oluşur. Bu parçalar mevcut sistemi en iyi hale getirmek üzere ayarlanmıştır.

Uzun Ömürlü Kullanılması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Burçları yağlamadan kullanmak sürtünmeyi arttıracağından ömrü kısaltır.
 • Ortamın ısısının anormal derecede yükselmesi burçun çalışma verimini düşürür.
 • Kullanılan şaft gereken miktarda sertleştirilmezse burcun ömrü kısalır.

Lineer Burç ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı veya aşağıdaki iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


  lineer-araba-ve-kizaklar.jpg

  Lineer Araba ve Kızaklar

  Lineer araba ve kızak teknolojinin gelişmesiyle insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltmak için ve kısa sürede etkin çalışmayı artırmak için kullanılır. Yatay ve doğru bir düzlemsel hareketi sağlamak için kılavuz rayı olmalıdır. Bu raylara lineer ray denir. Koyuncu Rulman sayesinde üretimi artmaktadır.

  Lineer kızaklar farklı türlerde, ölçülerde ve şekillerde olur. Kullanım alanları çok olduğu için kullanım alanı belirlenmelidir. Türkiye’de lineer ray sistemleri üzerine birinci kalite ürünleri Koyuncu Rulman olarak satışını yapmaktayız.

  Lineer araba ve kızaklar piyasa değerleri üretimde kullanılan maddenin kalitesi ve uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden ölçümler ve kalite özenle yapılmalıdır.

  Lineer Kızaklı Ray ve Arabalar

  Lineer araba ve kızak yataklama şeklinde oluşturulan teknolojilerin yeni ve seri bilyeli sistemleri ile az sürtünme oluşmasını sağlamak için kullanılır. Fazla yük taşıma kapasitesi ve hassasiyettin fazlalığı elde edilir. Fizik kurallarına göre moment ihtiyacının varlığına bakılır ve farklı ebatlarda lineer araba ve kızak yapılır.


  Lineer Araba ve Kızak ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı veya aşağıdaki iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


   miller.jpg

   Miller

   Endüstriyel makinelerde alt destek milleri kullanımı oldukça fazladır. Bunun nedeni makinelerin çalışma esnasındaki dönme hareketi için yardımcı parçalar arasında olmasıdır. Birçok yardımcı eleman makinenin ana parçası kadar önemli işleve sahiptir. Kullanılan yardımcı parçaların hatalı kullanımı, yanlış bakımı ya da uygun montaj yapılmaması makinenin arızalanmasına neden olur.

   Alt Destek Milleri Çalışma Prensibi

   Alt destek milleri makine ve mekanizmaların önemli yardımcı elemanıdır. Makinenin daha verimli olarak dönmesini, yataklanmasını ve korozyonu azaltmasını sağlayan parçalar arasındadır. Alt destek millerinin önemli avantajları arasında doğrusal dönme hareketlerine yüksek verimlilik kazandırmasıdır. Destek parçaları makinenin daha verimli çalışmasını sağlarken, oluşabilecek titreşimi, darbeyi ve gürültüyü en az seviyeye indirir.

   Kullanılan rulman modelleri arasında makinelerin ilave ekipmanları arasında alt destek milleri rulmanlar kadar önemlidir. Makinenin parçalarını sabit tutmak ve tam anlamıyla kavramak adına destekleyen bu parçalar dönme hareketine odaklı olarak çalışır. Makinede dönen harekete sahip parçaların aşınması, gürültü çıkarması muhtemeldir. Alt destek milleri, makineye destek görevini üstlenir.

   İndüksiyonlu Miller

   Miller makinenin yardımcı parçalarıdır. Mil çeşitleri arasında bulunan indüksiyonlu miller kullanım alanları adına farklılık gösterir. Taşlanmış mil olarak bilinen indüksiyonlu mil, krom kaplı bir mil çeşididir. Rulmanların, daha verimli çalışması ve arızalanmaması adına temiz ortamda montaj yapılması gerekir. Krom kaplı olan indüksiyonlu miller, rulmanların montajında ihtiyacı olan temiz yüzeyde çalışması için olanak sağlar. Rulman takım olarak ya da ayrı parçalar halinde kullanılabilir. Her durumda rulmanların verimliliği için yardımcı parçaların rulmana uygun verimlilikte olması gerekir.

   İndüksiyonlu Miller Avantajları

   Rulmanlara uzun ömürlü çalışma imkânı sunar. Yüzey kabuğunu sertleştirir ve dayanıklılığını artırır. Yüksek nitelikte sert krom kaplamasına sahip olması ise korozyonu önler, mukavemeti en üst seviyeye çıkartır. Mükemmel yüzey kalitesine sahip olması ise rulmanların bulunduğu makinelerin yüksek kapasite çalışmasına izin verir. İndüksiyonlu miller, her rulman çeşidinde kullanılabilir. Önemli olan makineye uyumlu olarak seçilen rulmana aynı şekilde uygun milin kullanılmasıdır. Öncelikle rulman seçimi yapılmalı ve doğru parçalar makineye ve rulmana uygun olarak belirlenmelidir.


   Mil ürünleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamızı veya aşağıdaki iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


    Mesaj Gönder
    Merhaba
    Sana yardım edebilir miyiz?